تاریخ : چهارشنبه 18 بهمن 1391     |     کد : 78

گزارشي از يك موفقيت شهري؛ هتل لاله تبريزالگوي سرمايه‌گذاري موفق

موضوع سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های عمرانی ، خدماتی ، فرهنگی و رفاهی شهرها ، اگرچه در دهه های گذشته مورد تردید بوده و به نوعی در سایه وجود سیاست ها و تفکرات ناصحیح این امر کم تر مجال توفیق و رشد در کشور داشته است.

اما صدور فرمان مقام معظم رهبری و تأکید معظم له بر لزوم اجرای سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسی و ضرورت تقویت بحث خصوصی سازی و واگذاری امور مردم به خود مردم ، موضوع سرمایه گذاری در كشور و به تبع آن، شهرها را، این باربه شکلی جدی تر و همچون سیاست کلان نظام در کانون توجه مدیریت شهری قرار داد.

اين درحالي بود كه بحث سرمایه گذاری به جهت انتقاع دو سویه شهر و سرمایه گذار از این نوع داد وستد مالی، اقتصادی و عمرانی و از ديگر سو به دليل پیوند هر دوی این مولفه ها در موضوع نفع مالی دوسویه، امروز بیش از هر زمان دیگر در بخش های مختلف مدیریت شهری دنبال می شود و در این میان مدیریت شهری کلان شهر تبریز با درک برکات این موضوع گام های بلندی در راستای تحقق اهداف و سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری برداشته است.

تجربه موفق شهرداری تبریز در جلب مشارکت های مردمی و جذب سرمایه گذاری های بخش خصوصی ، امروز به الگوی دیگر شهرهای کشور تبدیل شده و طی 5 سال گذشته بسیاری از سرمایه گذارانی که علاقمند به ترقی و توسعه این شهر تاریخ ساز بوده اند با حضور در پروژه های کلان شهری و سرمایه گذاری
های چندین هزار میلیاردی ، به عنوان بازوی توانمند مدیریت شهری چرخه توسعه پایدار تبریز را به پیش می برند.

سرمایه گذاری های میلیاردی بخش خصوصی طی سال های اخیر البته در سایه تعامل دوسویه شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز صورت پذیرفته و این دو نهاد خدماتی با تسهیل شرایط برای سرمایه گذاران و در رأس آن تدوین نخستین آیین نامه جذب سرمایه گذاری و نیز تشکیل هیأت عالی سرمایه گذاری کاری کرده اند که امروز شهر تبریز به عنوان مهد سرمایه گذاری بخش خصوصی کشور در مدیریت شهری نام خود را بر سرزبان ها بیندازد و طی سه سال گذشته رتبه نخست کشوری را از آن خود کند.

این در حالی است که به دنبال بر پایی دومين همایش فرصت های سرمایه گذاری در اردبیهشت سال 88 نیز بیش از 50 هزار میلیارد ریال قرارداد سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی ، رفاهی و خدماتی میان شهرداری تبریز و سرمایه گذاران داخلی و خارجی منعقد شد که از این میزان 25 هزار میلیارد ریال به مرحله اجرا رسیده و مابقی در مرحله اخذ مجوزهای نهایی می باشند.

در كنار اين ، شهرداري تبريز به عنوان موفق‌ترين شهرداري كشور در امر جذب سرمايه‌گذاري‌هاي بخش خصوصي ، در سومين همايش بين‌المللي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري استان نيز كه اوايل تيرماه امسال برگزار گرديد ، با جذب 126 هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و عقد تفاهم‌نامه اوليه در قالب 246 طرح و پروژه عمراني ، خدماتي جديد ، گوي سبقت را براي چهارمين سال پياپي از ديگر شهرها ربود تا شعار ، تبريز ، بهشت سرمايه‌گذاري ايران ، نمود و واقعيت عيني به خود بگيرد.

 فارغ از اقدامات و بسترسازي‌هاي فوق‌العاده و ماندگار مديريت شهري تبريز در حوزه سرمايه‌گذاري و عقد قراردادهاي متعدد و متنوع در اين حوزه ، اجراي سريع و با برنامه هتل مشاركتي 5 ستاره لاله تبريز به عنوان يكي از بزرگ‌ترين طرح‌هاي سرمايه‌گذاري شهرداري از جمله طرح‌هايي است كه با سرعت و جديت تمام از سوي سرمايه‌گذاران اين پروژه اجرا گرديده و همينك به مرحله بهره‌برداري فاز به فاز ، آن هم به فاصله‌اي كوتاه رسيده است.

اين پروژه كه چندي پيش با راه‌اندازي هايپرماركت ، به عنوان يكي از بخش‌هاي تجاري و مراكز خريد پيش‌بيني شده در قالب مجموعه بزرگ هتل لاله ، عملا نخستين گام‌هاي راه‌اندازي را برداشت در حال حاضر مطابق با برنامه زمان‌بندي شده از سوي سرمايه‌گذاران طرح با سرعت و دقت لازم در حال اجراست و بنا بر اعلام شهردار تبريز از هم‌اكنون شمارش معكوس براي راه‌اندازي و بهره‌برداري فاز به فاز هتل مشاركتي لاله تبريز در ماه‌هاي آينده آغاز شده است.

به گفته مهندس نوين ، علاوه بر هايپرماركت " آل اين آل " در دل اين مجموعه مدرن تجاري ، رفاهي و خدماتي ، مجموعه مراكز خريد و تجاري هتل لاله نيز قرار است  همزمان با دهه فجر امسال به بهره‌برداري و افتتاح برسد.

همچنين علاوه بر مراكز تجاري و خريد هتل لاله تبريز كه قرار است همزمان با دهه فجر امسال به بهره‌برداري برسند ، مجموعه سالن همايش‌هاي اين هتل تا پايان تيرماه و طبقه نخست هتل نيز تا پايان شهريورماه 92 به مرحله بهره‌برداري خواهد رسيد.

مي‌توان گفت مجموعه هتل 5 ستاره لاله به عنوان  بزرگ‌ترين پروژه مشاركتي شهرداري تبريز ، محصول اعتماد و همدلي متقابل مديريت شهري تبريز و سرمايه‌گذاران و نيز تلاش هدفمند اين دو بخش در راستاي تسريع روند توسعه شهري  است.

پرورژه مشاركتي هتل لاله تبريز علاوه بر اثربخشي در تسريع روند توسعه و رونقا اقتصادي و عمراني تبريز و نيز ايجاد جاذبه‌هاي جديدي گردشگري و رفاهي در اين شهر ،  زمينه‌ساز اشتغالزايي مستقيم و غيرمستقيم براي طيف قايل توجهي از نيروهاي جوان و آماده كار بوده است به طوري كه اين پروژه در همين مرحله اجرا و احداث براي حداقل 500 نفر و نيز هايپرماركت آن براي 300 نفر ايجاد اشتغال كرده است ، در صورت تكميل نهايي ، به طور مستقيم براي 3000 نفر و به طور غيرمستقيم براي 10 تا 15 هزار نفر اشتغال ايجاد خواهد كرد كه اين رقم در نوع خود بي‌نظير و قابل توجه خواهد بود.

حجم ، بزرگي ، تكنولوژي و اهميت اين پروژه مشاركتي و سرمايه‌گذاري به حدي است كه سرمايه‌گذاران بسياري از آن تحت نام شاخص موفقيت ريسك سرمايه‌گذاري ياد مي‌كنند و قطع يقين با افتتاح وراه‌اندازي موفقيت‌آميز اين طرح شاهد ورود سرمايه‌گذاران جديد براي مشاركت در اجراي طرح‌هاي عمران شهري تبريز خواهيم بود.

 گفتني است هتل لاله مجموعه‌اي است مشتمل بر يك هتل 5 ستاره و يك مركز تجاري بزرگ كه در زميني به مساحت 26 هزار و 500 مترمربع و زيربنايي بلغ بر 92 هزار متر در حال احداث است كه از اين ميزان 21 هزار متر مربع فضاي تجاري ، 25 هزار مترمربع هتل و مابقي نيز پاركينگ و ديگر فضاهاي عمومي را شامل مي‌شود.

مركز تجاري 6 طبقه ، پاركينگ با ظرفيت 800 دستگاه خودرو در زيرزمين دوم و پاركينگ روباز با ظرفيت 400 دستگاه خودرو در محوطه بيروني هتل ، پيش‌بيني و احداث 140 باب مغازه در مجموعه تجاري و خدماتي هتل با مساحت‌ها بين 40 تا 250 مترمربع ، وجود 16 مجموعه فست‌فود در طبقه فوقاني هتل ، 1200 متر فضاي بازي براي كودكان ، يك سينماي 5 بعدي ، دو سينماي 125 نفره ، 5 دستگاه آسانسور و 4 پله برقي از جمله امكانات و زيرساخت‌هاي رفاهي ، خدماتي و تفريحي هتل لاله تبريز به شمار مي‌رود كه مراحل اجرايي اين بخش‌ها به طور همزمان در حال انجام مي‌باشد.

مجموعه هتل نيز كه در 17 طبقه در حال احداث مي‌باشد داراي دو طبقه زيرزمين و 15 طبقه فوقاني روي زمين مي‌باشد كه در طبقه همكف آن بخش‌هايي نظير لابي ، كافي‌شاپ مدرن و كتابخانه پيش‌بيني شده است.

طراحي يك رستوران و يك سالن كنفرانس به مساحت دو هزار مترمربع با قابليت تقسيم به سالن مجزا در طبقه اول و پيش‌بيني 5 سالن كنفرانس كوچك در طبقه دوم با ميانگين 100 تا 180 مترمربع مساحت از ديگر ويژگي‌هاي هتل لاله مي‌باشد.

خاطرنشان مي‌شود در 11 طبقه بعدي اين هتل نيز كه اختصاص به اتاق‌ها و واحدهاي اقامتي دارد ، 192 اتاق استاندارد 35 متري ، 25 سوئيت 64 متري و يك رويال سوئيت 180 متري طراحي و احداث خواهد شد.

در طبقه فوقاني هتل نيز يك رستوران بزرگ جهت پذيرايي از ميهمانان ، يك مجموعه بزرگ ورزشي با مجموعه‌هايي چون استخر ، سونا ، جكوزي ، سالن ماساژ ، حمام ترك ، سالن‌هاي ورزشي و سالن استراحت پيش‌بيني شده است.


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر