تاریخ : شنبه 10 آبان 1399     |     کد : 351

10 شهر هوشمند دنیا برای سال 2020

-


بر اساس هفتمین دوره برگزاری  IESE Cities in Motion Index 2020 ، لندن بار دیگر به عنوان هوشمندترین شهر جهان اعلام شده است. نیویورک در مکان دوم قرار دارد و پس از آن پاریس. این فهرست سالانه توسط مرکز جهانی سازی و استراتژی IESE Business School  تهیه و توسط استادان Pascual Berrone و Joan Enric Ricart  تألیف شده است و سطح توسعه 174 شهر جهان را در 9 حوزه  مورد بررسی قرار می دهد که برای داشتن شهرهای واقعاً هوشمند و پایدار شاخص قلمداد می شوند این موارد عبارتند از: اقتصاد ، محیط زیست ، حاکمیت ، سرمایه انسانی ، طرح ویا ایده های بین المللی ، تحرک و حمل و نقل ، انسجام اجتماعی ، فناوری و برنامه ریزی شهری.
اسامی ده شهر هوشمند جهان :

شماره 10 : هنگ کنگ

هنگ کنگ یکی از تأثیرگذارترین شهرهای جنوب شرقی آسیا است: این بندر بزرگ و مرکز مالی جهانی بهترین نمرات خود را برای بخش فناوری به دست می آورد ، و در این بعد یا شاخص در سطح جهان اول است. ابتکاراتی مانند پروژه نقشه شهر هوشمند هنگ کنگ در تلاش است تا از نوآوری و فناوری برای مقابله با چالش هایی مانند مدیریت شهر و کیفیت زندگی استفاده کند. همچنین با پیش بینی رتبه چهارم برای ، طرح ویا ایده های بین المللی خوب عمل می کند. قابل ذکر است ، هنگ کنگ همچنین از نظر شاخص کل از سال 2017 تاکنون در 17 پروژه به صورت چشمگیر پیشرفت کرده است. ولی ، با توجه به ناآرامی های سیاسی و اجتماعی فعلی در شهر ، جای تعجب ندارد که بدترین عملکرد را برای انسجام اجتماعی دارد ، جایی که در رتیه 111 قرار دارد.

 
شماره 9 : سنگاپور

در  مکان نهم  شهر هوشمند دولت سنگاپور قرار دارد. به عنوان اولین شهر در جهان که سیستم تاکسی های بدون راننده را راه اندازی کرده است (با برنامه ریزی برای راه اندازی اتوبوس های مشابه تا سال 2022) تعجبی ندارد که این شهر ابتکاری در رتبه دوم  فناوری قرار بگیرد. همچنین از نظر طرح ویا ایده های بین المللی در رتبه سوم و در مورد محیط زیست هفتم است. ضعیف ترین عملکرد این شهر در حوزه تحرک و حمل و نقل است .

شماره 8 : آمستردام

در جایگاه هشتم  این رده بندی شهر آمستردام هلند قرار دارد. بهترین نمرات برای طرح بین المللی است که در رتبه پنجم (5) قرار دارد  که این رتبه  منعکس کننده جایگاه و جذابیت بین المللی قوی آن به عنوان یک مقصد گردشگری میباشد . در شاخص  تحرک و حمل و نقل رتبه یازده را در بین شهرهای جهان دارد .اما ضعیف ترین رتبه را در شاخص  انسجام اجتماعی دارد که در رتبه پنجاه (50)  قرار گرفته است .


شماره 7 :  برلین

برلین بالاترین رتبه را در بین شهر های  آلمان را در این رده بندی داراست که در مجموع در رتبه 7 قرار دارد . این شهر بهترین عملکرد را  برای تحرک و حمل و نقل داراست که در رتبه چهار (4) می باشد ، در حوزه سرمایه انسانی در رتبه پنجم (5) و در  طرح و ایده بین المللی در جایگاه نهم (9) قرار دارد . ولی در مقابل آن برای  مناطقی که بیشترین فضای پیشرفت را در حوزه اقتصاد و محیط زیست  دارند به ترتیب در رتبه های پنجاه و نه (59) و چهل و دوم (42) قرار گرفته اند.شماره 6 : کپنهاگ

پایتخت دانمارک کپنهاگ، یکی از بزرگترین شهرهای پیاده دنیاست. اگرچه این شهر با شاخصه‌های میراث تاریخی ویژه‌اش همچون یک شبکه خیابانی قرون وسطایی باریک اعتبار یافته‌است اما به صورت مداوم در جهت بهبود کیفیت زندگی خیابانی خود در حال فعالیت بوده‌است. به مین  دلیل سطح آلودگی پایینی دارد و  از این لحاظ در جایگاه دوم قرار دارد. همچنین در حوزه شاخص  حاکمیت نیز خوب عمل کرده و در جایگاه هفتم  قرارگرفته است . اما در بین شاخص های بررسی شده  ضعیف ترین شهر در حوزه  برنامه ریزی شهری است ، جایی که در رتبه هشتاد و یکم  قرار دارد.

شماره 5 : ریکیاویک
شهر ریکیاویک ( Reykjavik ) پایتخت کشور ایسلند و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. که بهترین شهر در بخش محیط زیست نیز هست. این شهر به دلیل داشتن شهری با 100٪ انرژی انرژی تجدید پذیر برق و زمین گرمایی به عنوان یک رهبر جهانی از نظر پایداری انرژی و راه حل های هوشمند برای آن  در جایگاه اول این حوزه قرار دارد. بهترین عملکرد بعدی حوزه انسجام اجتماعی است که در رتبه چهارده (14) قرارگرفته است و بدترین عملکرد را برای برنامه ریزی شهری است که در جایگاه 125 و  نزدیک به پایین ترین رتبه است  و بعد از آن حوزه اقتصاد که رتبه هشتاد و شش (86) را داراست .شماره 4 : توکیو

توکیو پیشروترین  شهر از منطقه آسیا و اقیانوسیه است. با کسب رتبه چهارم در رتبه بندی کلی ، در حوزه اقتصاد رتبه سه (3) و بعد از آن محیط زیست رتبه شش (6) و حوزه سرمایه انسانی رتبه نهم (9 ام) بهترین عملکرد را دارد. ضعیف ترین عملکرد در حوزه  انسجام اجتماعی است که در رتبه هفتاد و چهار (74)  می باشد . با این حال ، به عنوان یک شهر با تأثیر قابل توجه فناوری در صحنه جهانی معرفی میشود ، پیشرفت مثبت دیگر این است که چگونه مفهوم یک شهر هوشمند ، توکیو را در سالهای اخیر به سمت تغییر در حوزه  اجتماعی سوق داده است. شماره 3: پاریس

پاریس به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان شناخته میشود . به ویژه در حوزه  طرح و ایده های نوین  بین المللی خود بسیار قدرتمند است و از این لحاظ در جایگاه دوم قرار می گیرد. همچنین در ابعاد تحرک و حمل و نقل در جایگاه دوم (2) و سرمایه انسانی رتبه ششم (6) قرار دارد  که به توانایی یک شهر در جذب ، پرورش و رشد استعدادها نگاه می کند ، برجسته است. بدترین عملکرد آن را می توان در ابعاد انسجام اجتماعی با رتبه (74 ام) و محیط زیست با رتبه  (48 ام)  مشاهده کرد .

 شماره 2: نیویورک

نیویورک در رتبه های برتر اقتصادی قرار دارد . (منطقه ای که 9 موقعیت از 10 موقعیت برتر به شهرهای ایالات متحده می رود) ، برنامه ریزی شهری رتبه شش  و تحرک و حمل و نقل در رده های نخست قرار دارد. پاشنه آشیل بزرگ آن همچنان انسجام اجتماعی می باشد که  یکی از بدترین عملکردهای جهان را در این حوزه دارد که در رتبه نازل 151 قرار دارد.

شماره 1: لندن

لندن که بیش از هر شهر دیگر در جهان استارت آپ و برنامه نویسی را در خود جای داده است ، به طور مداوم در شاخص سالانه عملکرد خوبی داشته و از سال 2017 در رتبه اول قرار دارد. رتبه بندی شماره 1 لندن به این دلیل است که تقریباً در همه ابعاد در رتبه های بالا  قرار گرفته است : در حوزه سرمایه انسانی و ایده های بین المللی ، در جایگاه دوم در حوزه  حاکمیت و برنامه ریزی شهری ، در مقام اول قرار دارد و از نظر ابعاد تحرک و حمل و نقل و فناوری جزء 10 رتبه برتر می باشد . بدترین عملکرد این شهر در حوزه های  انسجام اجتماعی با رتبه شصت و چهار  (64) و محیط زیست با رتبه سی و پنج  (35) می باشد .

شهرهای جهان چگونه مقایسه می شوند :
با نگاهی به خارج از ده رده  بالا ، مشخص است که شهرهای قاره اروپا همچنان رتبه اول را  را با 27 شهر در میان 50 برتر حفظ کرده اند . این گروه انتخابی همچنین شامل 14 شهر در آمریکای شمالی ، 5 شهر در آسیا و 4 شهر در اقیانوسیه است. از دیگر شهرهای قابل توجه می توان به بازل ( جایگاه 21 در رتبه بندی عمومی) اشاره کرد که به دلیل توزیع نسبتاً برابر درآمد ، نرخ بیکاری پایین ، جرم و جنایت و قتل ، برای انسجام اجتماعی در جایگاه نخست قرار دارد ، که نشانگر  کیفیت زندگی شهروندان است . حوزه دیگری که در سوییس برجسته است ، حوزه حاکمیت شهری است: شهر برن (رتبه 31 در رتبه بندی عمومی) بالاترین رتبه را دارد.
به غیر از هنگ کنگ ، بزرگترین پیشرفت کننده  از سال 2017 شهر ونکوور کانادا است که رتبه 18 را  با 44 پله صعود دارد ،که این پیشرفت بیشتر به لطف پیشرفت اقتصادی این شهر کانادایی است . در جای دیگر در  لیست  50 شهر برتر ، شهر لیون  فرانسه با رتبه (36 ام) قرار دارد . که  به دلیل تلاش بیشتر در زمینه ایده و طرح های بین المللی و توسعه سرمایه انسانی ،قرار دارد
در مقابل ، شهر بخارست با 29 پله سقوط در رده 103 قرار دارد ، در حالی که اشتوتگارت 23 پله سقوط کرده و در رتبه 63 قرار دارد. در میان 50 شهر برتر ، ملبورن 16 رتبه را نزول کرده  و به رتبه 37 ام سقوط می کند ، در حالی که شهر گوتنبرگ 12 رتبه نزول کرده  و در رتبه 50 قرار می گیرد. ملبورن و گوتنبرگ هر دو در حوزه  طرح های  بین المللی اخیر و امتیازات سرمایه انسانی در رتبه بندی جهانی قرار ندارند.

اکنون برای شهرهای بعد از Covid-19 چه باید کرد؟
 با توجه به اینکه شهرها تحت تأثیر بیماری همه گیر Covid-19 قرار گرفته اند ، این آخرین نسخه از این رتبه بندی تا زمان نامشخصی برای بسیاری از برنامه ریزان و مدیران شهری قابل استناد می شود. به همین ترتیب ، اساتید پاسکوال برون و جوآن انریک ریکارت هشدار می دهند که Covid-19 ما را مجبور به  تجدید نظر در زندگی و استراتژی های شهری خواهد کرد. آنها با تحقیق خود بر روی  آخرین شاخص به این نتیجه رسیده اند که افزایش مقاومت در شهرها بسیار مهم است. به عنوان مثال ، از طریق همکاری های خصوصی و افزایش پیوندهای شهری و روستایی ، همانطور که در اینجا بیان می شود. آنها می گویند ، انجام این کار به ما اطمینان می دهد که شهرهای هوشمند و پایداری داریم که برای شرایط بحرانی آینده آمادگی بیشتری دارند.
منبع : https://www.forbes.com
مترجم: مهدی هاشم پور


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر