تاریخ : چهارشنبه 20 تير 1397     |     کد : 260

یادداشت

عوامل موثر بر جذب سرمایه گذاری

گسترش شهرنشینی و بالارفتن توقعات از مدیریت شهری نیازمند شناسایی درآمدهای پایدار و روش‌ها و ابزارهای جدید تامین منابع مالی نظیر جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

به گزارش شهریار، ویژگي‌های سكونتگاه‌هاي شهري فرصتهایي در اختيار مدیران شهري قرار مي‌دهد که در صورت استفاده از آن فرصتها مي‌توانند با مشارکت بخش خصوصي طرح‌هاي توسعه شهري را به اجرا گذاشته و خود را از هزینه‌هاي توسعه شهري معاف کنند. به این ترتیب شهرهایي که بتوانند از این فرصت بهره جسته و اقدام به جلب سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه‌هایشان کنند قادر خواهند بود در رقابت با سایر شهرها و کشورها گوي سبقت را ربوده و موجبات رشد و توسعه شهري  و ملی را فراهم کنند. مشارکت بخش خصوصی در تامین مالی پروژه‌های شهری باعث تزریق سرمایه بخش خصوصی، کارایی عملیاتی و بهینه سازی تخصیص ریسک می‌شود که منافع عمده برای بخش عمومی دارد.

شهرداری تبریز در سال‌های اخیر قدم‌های موثری در ایجاد بسترهای مشارکت خصوصی در مدیریت شهری برداشته است و از صاحبان سرمایه دعوت کرده که با اطمینان از حمایتهای دولتی و شهری نسبت به سرمایه‌گذاری در تبریز اقدام کنند. به دلیل مزیت‌های فراوان شهر تبریز در بخشهای مختلف اقتصادی ارائه تصویر مطلوب‌تری از سرمایه‌گذاری در شهر مورد تاکید است. این امر به جهت‌دهی و هدفمند کردن جریان سرمایه‌گذاری به شهر کمک شایانی خواهد کرد.

جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیازمند جلب اعتماد و ایجاد امنیت برای آنان است که این امر با شناسایی عوامل موثر بر جذب سرمایه‌گذاران، اصلاح قوانین و رفع موانع موجود برسر راه آنان میسر می‌گردد. عوامل موثر در جذب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری می‌تواند در شش گروه عوامل قانونی اداری، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، طبیعی و استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی دسته بندی گردد.

براساس تحقیق انجام یافته در این خصوص به منظور اولویت‌بندی عوامل موثر بر جذب سرمایه گذاری در پروژه‌های شهری شهرداری تبریز پس از تهیه پرسشنامه و جمع آوری داده ها با نظرسنجی از مدیران و کارکنان شهرداری و سایر ادارات دولتی و اساتید امر و با استفاده از آزمون های آماری مشخص گردید نرخ انتظاری بازگشت سرمایه دارای اولویت بیشتر در بین عوامل موثر بر جذب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهرداری تبریز می‌باشد. مدیریت کارا و ثبات سیاسی به ترتیب در اولویت‌های دوم و سوم قرار دارند. عوامل حاکمیت قانون، نظام اداری روان، سیاست‌های حمایتی، نرخ تورم، نرخ رشد اقتصادی، تحریم اقتصادی، نرخ سود بانکی، بازاریابی، نرخ ارز، اوراق مشارکت، ارتقاء سلامت اداری، موقعیت ترانزیتی، بازبودن اقتصاد، فرهنگ پذیرا، اندازه بازار، دسترسی به منابع انرژی، صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری، منابع طبیعی، شرایط آب و هوایی، وام بانکی، سابقه تاریخی، ارتباط با مراکز علمی، مالیات، کیفیت نظارت، هزینه نیروی کار، عدم بدهی شهرداری، فرهنگ کار، اوراق صکوک به ترتیب در اولویت‌های بعدی عوامل موثر بر جذب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری شهرداری تبریز هستند.

برای این منظور، با بررسی این عوامل دولت و شهرداری با تعامل با سایر سازمان‌ها و ادارات استان و کشور باید در جهت رفع موانع موجود سر راه سرمایه‌گذاری و توسعه همه جانبه امکانات اقدامات لازم را مبذول نماید. نرخ انتظاری بازگشت سرمایه در اولویت اول عوامل موثر بر جذب سرمایه‌گذاری قرار دارد، لذا تلاش جهت افزایش این متغیر باید از اولویت‌های اصلی شهرداری تبریز باشد. افزایش این متغیر به وسیله افزایش سود پروژه و کاهش هزینه‌های پروژه میسر میشود. لذا باید پروژه‌ها را به قدری سودآور نمود که انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاران ایجاد شود. تضمین برگشت اصل و سود سرمایه بایستی از اولین اولویت‌های شهرداری باشد. مدیریت کارا و توانمند در اولویت دوم عوامل موثر قرار دارد، لذا معاونین، شهرداران مناطق و مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها باید از کارایی کافی در اداره امور برخوردار باشند تا موجبات جذب سرمایه‌گذاری فراهم گردد. بهره‌گیری از ظرفیت مدیران باتجربه باید مورد توجه تمام بخش‌ها واقع شود. تلاش جهت افزايش امنيت سرمایه‌گذارى از طريق ثبات در سياست‌هاى دولت و عدم تغيير مداوم قوانین مربوطه می‌تواند از اولين اولويت‌ها برای تشويق سرمايه‌گذارى قلمداد شود. اعمال سیاست‌های حمایتی و مشوق‌های لازم مانند واگذاری زمین، بیمه، ایجاد مناطق آزاد، کاهش عوارض محلی برای سرمایه‌گذاران، تقویت واحدهای نظارتی، ایجاد ثبات در قوانین و مقررات، بازنگری و تغییر الزمات قانونی، شفاف‌سازی قوانین و مقررات و پیچیده نبودن آنها، ایجاد یک نظام حل و فصل اختلافات کارآمد، سریع و عادلانه، ایجاد هماهنگی داخلی بین تمام ارکان تصمیم‌گیری، انعطاف‌پذیر بودن قوانین در برخورد با سرمایه‌گذاران خرد وکلان، شناسایی و حذف قوانین زاید و دست و پاگیر اداری، مبارزه با تخلفات اداری من‌جمله پارتی‌بازی و دریافت رشوه و پورسانت، ثبت آثار تاریخی در زمره آثار باستانی ثبت شده جهانی، تکریم سرمایه‌گذاران، ایجاد VIP ویژه سرمایه‌گذاران و همچنین نامگذاری پروژه‌ها به نام سرمایه‌گذار در جهت تکریم آنها، کمک به افزایش تفکر سرمایه‌گذاری در جامعه، ارتقاء روحیه مسئولیت‌پذیری، اطلاع‌رسانی عمومی توسط وسایل ارتباط جمعی و ایجاد وب‌سایت ویژه سرمایه‌گذاری و شرکت در همایش‌ها و استفاده از شیوه‌های نوین بازاریابی و تبلیغاتی (اینترنتی)، ایجاد پایگاه تخصصی چند زبانه جهت معرفی پروژه‌ها و فرآیندهای کاری، ایجاد دفاتر دائمی تشویق سرمایه‌گذاری در سایر کشورها به ویژه در کشورهای همسایه، تقویت روحیه کار گروهی، توسعه و اصلاح راههای ارتباطی، رفع معضل آلودگی هوا، انتشار اوراق مشارکت با سود متغیر یا شناور و تشکیل صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری از راهکارهای توسعه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری می‌تواند باشد.

 

 

سمیه محصل افشاری    کارشناس املاک شهرداری تبریز

اصغر موسی زاده        کارشناسی ارشد رشته مدیریت مالی


مدیر وب سایت
نوشته شده در   چهارشنبه 20 تير 1397  ساعت  07:37   توسط   مدیر وب سایت    تعداد بازدید  73
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
 
 
 
 اسلایدر